Poniedziałek, 17 maja 2021, Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery PL EN | |

REZERWAT ARCHEOLOGICZNY GENIUS LOCI


ODWIEDŹ PODSTRONĘ REZERWATU

APLIKACJA MOBILNA


aplikacja mobilna

 

aplikacja android
aplikacja iOS

Spotkanie z autorem instalacji artystycznej „Przekrój (P)poznania” dr Łukaszem Gruszczyńskim

Spotkanie z autorem instalacji artystycznej „Przekrój (P)poznania” dr Łukaszem Gruszczyńskim

W sobotę 1 lutego o godzinie 12.00 zapraszamy na ul. ks. I. Posadzego 3 gdzie odbędzie się spotkanie z autorem instalacji artystycznej „Przekrój (P)poznania” dr Łukaszem Gruszczyńskim z VIII Pracowni Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz archeologami z Rezerwatu Archeologicznego „Genius loci”.

W ramach sobotniego spotkania zostanie zaprezentowana idea powstania rzeźby, a także jej kompleksowe umocowanie w strukturze ekspozycji rezerwatu. Przewidziano panel dyskusyjny z publicznością i zwiedzanie wystawy pod kątem zapoznania gości uczestniczących w spotkaniu, z koncepcją wzajemnego uzupełniania się reliktów umocnień grodu poznańskiego sprzed 1000 lat, z ich artystyczną kontynuacją w przestrzeni współczesnej.

 

Rezerwat Archeologiczny „Genius loci” prezentuje oryginalne pozostałości konstrukcji obronnych grodu poznańskiego wzniesionego  w 2 połowie X w. przez Mieszka I.

Fortyfikacje te były pierwszą, ale też jedną z największych akcji budowlanych podjętych na obszarze wyspy tumskiej. Były ważnym aspektem budowy siły i znaczenia tworzącego się państwa polskiego, a ich rozmiary oraz zaprojektowany wówczas kształt na trwałe zmieniły charakter tego miejsca. Umocnienia obronne na Ostrowie Tumskim pod koniec X wieku osiągnęły długość ponad 2,25 km. Ich podstawę tworzyły potężne konstrukcje skrzyniowe, rozciągające się na szerokości 25 m, a monumentalna bryła wznosiła się ponad 11 metrów nad poziom ówczesnego gruntu. Wiedzę tę czerpiemy z licznych badań archeologicznych, które od 1938 roku toczyły się na wyspie.

Najlepsze rozpoznanie dziedziny związanej z zamysłem inżynieryjnym fortyfikacji wczesnośredniowiecznego Poznania, zostało poczynione właśnie w miejscu, nad którym obecnie przebiega ulica ks. Ignacego Posadzego. Analizy naukowe: archeologiczne, dendrochronologiczne, dendrologiczne i antropologiczne uzmysłowiły nakład pracy, jaki został wówczas poniesiony, zarówno w sferze koncepcyjnej, organizacyjnej jak i logistyki tego wielkiego budowlanego przedsięwzięcia. Efekty prac badawczych oraz oryginalne relikty drewniano ziemnych konstrukcji grodu będącego piastowską inwestycją można obejrzeć obok, na wystawie w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci. Instalacja artystyczna „Przekrój (P)poznania” powinna być rozważana i interpretowana w połączeniu z ekspozycją muzealną wewnątrz tego obiektu. Rzeźba wyrasta z profilu ziemnego, wydobywając z głębi ziemi fragmenty tysiącletnich dębów, które pierwsi poznaniacy ułożyli tu, rozpoczynając historię naszego miasta i młodego państwa.