Piątek, 29 marca 2024, Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona PL EN | |

„Poznań Katharsis Festival” 6-15.10.2022

Zapraszamy na „Poznań  Katharsis Festival”, organizowany przez „Fundację świętego Benedykta” festiwal muzyczny, nawiązujący do początków państwa polskiego i najstarszych tradycji kulturowych Poznania.

W ramach festiwalu, w murach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i Rezerwatu Archeologicznego Genius loci, gościmy dwa wydarzenia!

Koncert „Fin' amor - Pieśni Tybalda z Szampanii // Jacek Kowalski & Klub św. Ludwika”

14.10. (piątek). g. 19.30
Dziedziniec Pałacu Górków - Muzeum Archeologicznego (Poznań, ul. Wodna 27)

Żyjacy w XIII wieku Tybald był nie tylko hrabią Szampanii i królem Nawarry, ale również poetą i muzykiem - czyli truwerem. Już za młodu przywdział togę klasyka: hołdował antycznym kanonom, jego poezja była kunsztowna i alegoryczna. Chociaż… nie zawsze. Czasami chował dumę do kieszeni i pisał też piosenki lekkie, przyjemne i rozrywkowe. Innym razem - głęboką poezję religijną, jeszcze innym - pieśni rycerskie. Jednak głównym tematem jego poezji była fin’ amor, czyli miłość dworna. Podczas festiwalu Katharsis zabrzmi przekrojowy wybór pieśni Tybalda z Szampanii przełożonych na język polski przez Jacka Kowalskiego i zaaranżowanych przez Tomasza Dobrzańskiego.

Jacek Kowalski – koncepcja programu, przekłady, słowo, śpiew
Agnieszka Obst-Chwała – fidel, lira da braccio
Tomasz Dobrzański – kierownictwo muzyczne, flety, szałamaje, dudy, citola
Jacek Muzioł – instrumenty perkusyjne
Jan Kiernicki – lira korbowa, lutnia.

Bilety i karnety: https://stage24.pl/tic.../Pozna%C5%84%20Katharsis%20Festival
Bilety i karnety ulgowe przysługują uczniom i studentom do 26 r. ż. oraz seniorom.

????Dofinansowano ze środków budżetowych Urzędu Miasta Poznania. #poznanwspiera
????Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
????Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”

Konferencja „Laboratorium Katharsis: dziedzictwo Mieszka I”

15 października (sobota), godz. 11 – 16

Rezerwat Archeologiczny Genius loci (Poznań, ul. Ks. I. Posadzego 3)

Punktem wyjścia festiwalu Katharsis jest odniesienie do początków polskiej państwowości, chrześcijaństwa i kultury na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, a jego stałym elementem jest panel dyskusyjny. Tym razem rozszerzamy te ramy: w ramach Laboratorium Katharsis odbędzie się konferencja poświęcona dziedzictwu Mieszka I. Według jednej z teorii historycznych w 2022 mija 1100 lat od narodzin księcia, dlatego upamiętnimy go w szczególny sposób. Do szeroko pojętego tematu "dziedzictwa Mieszka I" odniosą się w swoich wystąpieniach prof. Tomasz Jasiński, prof. Jacek Bartyzel, dr Paweł Milcarek i dr Bartosz Izbicki. Temat zostanie podjęty w wymiarach: historycznym, cywilizacyjnym, kulturowym, duchowym, muzyczno-liturgicznym. W ramach wydarzenia uczestnicy konferencji zostaną oprowadzeni po rezerwacie archeologicznym Genius Loci i kościele NMP in Summo, który stoi na miejscu kaplicy księżnej Dąbrówki, gdzie prawdopodobnie miał miejsce chrzest księcia Mieszka. Na zakończenie, o 17, w tymże kościele zostaną zaśpiewane tradycyjne rzymskie nieszpory, które poprowadzą kantorzy festiwalu Katharsis; a o 19:30 w kościele oo. franciszkanów na Wzgórzu Przemysła odbędzie się finałowy koncert festiwalu Katharsis w wykonaniu zespołu Micrologus.

Wstęp bezpłatny. Zapisy pod adresem email: katharsis@fundacjaswietegobenedykta.pl

Więcej na temat festiwalu można znaleźć na stronie: https://katharsis.fundacjaswietegobenedykta.pl/