Środa, 24 kwietnia 2024, Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego PL EN | |

„Zapraszamy do stołu” – impreza edukacyjna towarzysząca wystawie czasowej „Uczta na progu wieczności” - 26.11.2022 r.

Fot. The Roses of Heliogabalus by Alma-Tadema (1888), oil on canvas. (Domena Publiczna)

W związku z najnowszą wystawą czasową pt. „Uczta na progu wieczności”, prezentowaną w Pałacu Górków w dniach 26 października 2022 - 12 lutego 2023, zapraszamy na dzień pełen orientalnych i antycznych atrakcji i doznań (także smakowych)! W programie znajdziecie Państwo zwiedzanie z przewodnikiem, wykłady popularno-naukowe, zajęcia dla dzieci, pokazy lepienia naczyń oraz kuchnię starożytną.

Uwaga! Na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy!

Program:

Uwaga! Na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy!

Program:

Godz. 11.00 - 12.00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Uczta na progu wieczności” z kuratorem mgr Antonim Czerwińskim z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu

Zwiedzanie jest przeznaczone tylko dla uczestników indywidualnych. Zbiórka pod obeliskiem Ramzesa II na dziedzińcu Muzeum. Wstęp bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy od 10 listopada, tylko przez formularz Google pod linkiem: https://forms.gle/FhpvGDfhVVz5fNJW6

Godz. 15.00 – 16.00 - Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Uczta na progu wieczności” z kuratorem mgr Antonim Czerwińskim z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu

Zwiedzanie jest przeznaczone tylko dla uczestników indywidualnych. Zbiórka pod obeliskiem Ramzesa II na dziedzińcu Muzeum. Wstęp bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy od 10 listopada, tylko przez formularz Google pod linkiem: https://forms.gle/r63d6BQauTQ8buZ66

Godz. 12.00 - 13.30 - O chlebie i piwie w diecie starożytnych Egipcjan - wykład popularno-naukowy dr hab. Agnieszki Mączyńskiej z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu

Od okresu predynastycznego piwo i chleb stanowiły podstawę diety starożytnych Egipcjan. Badania archeologiczne w Dolinie Nilu potwierdzają produkcję piwa na masową skalę już od początku IV tysiąclecia p.n.e. Jednak piwo było nie tylko napojem żywych. Dzbany pełne piwa były wkładane jako dary grobowe dla zmarłych do grobów biednych i bogatych. Wydaje się, że historia chleba w Dolinie Nilu jest dłuższa. Pieczywo pojawiło się w diecie Egipcjan prawdopodobnie zaraz po wprowadzeniu udomowionych zbóż z południowego Lewantu w połowie VI tysiąclecia p.n.e. Produkcja chleba została potwierdzona na stanowiskach z okresu pre- i protodynastycznego, a formy chlebowe występują licznie na stanowiskach z okresu wczesnodynastycznego i okresu Starego Państwa.

Miejsce: sala audiowizualna, 2 piętro Pałacu Górków, ul. Wodna 27. Wstęp bezpłatny, bez zapisów.

Godz. 13.30 - 15.00 Ceramika antyczna w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu - wykład popularnonaukowy mgr Wojciecha Jenerałka z Muzeum Narodowego w Poznaniu

Ceramika antyczna zachwyca mnogością form i dekoracji. Kształt naczynia, jego rozmiar, a nawet motyw zdobniczy były ściśle związane z jego przeznaczeniem. Na podstawie m.in. tych cech można obecnie poznać starożytne zwyczaje i rytuały. Dzięki wnikliwej obserwacji można również prześledzić zmiany i uszeregować je chronologicznie. Wojciech Jenerałek, opiekun Galerii Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Poznaniu przybliży specyfikę antycznych naczyń oraz przedstawi najciekawsze zabytki z kolekcji MNP.

Godz. 12.30 – 15.00 – Warsztat antycznego garncarza

Pokazy i warsztaty ceramiczne, lepienie ręczne i toczenie na kole garncarskim replik naczyń antycznych, prowadzone przez doświadczonego instruktora i prawdziwą artystkę w swym fachu, Magdalenę Kopiczko z Pracowni Biała Wierzba.

Miejsce: sala dydaktyczna nr 2, parter Pałacu Górków, ul. Wodna 27. Wstęp bezpłatny, bez zapisów.

Godz. 12.30 – 15.00 – Kuchnia śródziemnomorska w czasach starożytnych

Lucjusz Licyniusz Lukullus ma zaszczyt zaprosić …- prezentacja multimedialna mgr Kamili Dolaty – Goszcz z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu

Według antycznych przekazów najlepsze uczty organizowali zamożni Rzymianie. Hasło „zastaw się, a postaw się” przyświecało niejednej imprezie, a sami organizatorzy doprowadzali do ruiny swój rodzinny majątek i reputację. Wyrafinowana, zaskakująca, momentami szokująca, ale czy smaczna? Co tak naprawdę jadali starożytni Rzymianie i czy ówczesna kuchnia potrafi jeszcze dzisiaj kogoś zdziwić?

Prezentacja tajników kuchni starożytnych Egipcjan, Greków i Rzymian. Degustacja oryginalnych dań przygotowanych na bazie autentycznych, dawnych przepisów. Spotkanie prowadzone przez mgr Olgę Adamczyk i mgr Magdalenę Felis z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Godz. 12.30 – 13.30 – „Demony, strażnicy, bogowie – egipskie zaświaty i ich mieszkańcy” – zajęcia dla dzieci

Egipskie zaświaty – Duat – to rozległa kraina, do której po śmierci trafiały dusze zmarłych. Mieszkały tam także różne, mityczne, magiczne stworzenia – od bogów po fantastyczne zwierzęta. Na zajęciach dowiemy się, jak Egipcjanie wyobrażali sobie to miejsce i jego mieszkańców oraz wykonamy naczynia i figurki z gliny.

Zajęcia będą prowadzone w języku polskim, ale z możliwością tłumaczenia na j. ukraiński. Zbiórka na dziedzińcu Muzeum. Zajęcia przeznaczone są dla uczestników indywidualnych, nie grup zorganizowanych. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy od 10 listopada, tylko przez formularz Google pod linkiem: https://forms.gle/588xa1APiev5GSMWA

Wstęp na warsztaty bezpłatny.

Warsztaty finansowane ze środków UNICEF.