Niedziela, 26 marca 2023, Imieniny: Dory, Olgi, Teodora PL EN | |

 

JAK DOJECHAĆ


GODZINY OTWARCIA


 

Sezon szkolny (1 września – 30 czerwca włącznie)


WTOREK 9.00 – 16.00
ŚRODA 9.00 – 16.00
CZWARTEK 9.00 – 16.00
PIĄTEK 10.00 – 17.00
SOBOTA 11.00 – 18.00
NIEDZIELA 12.00 – 16.00

Археологічний музей Познані відкритий для відвідувачів:

вівторок - четвер: 9.00 - 16.00
п'ятниця: 1.00 - 17.00
субота: 11.00 - 18.00
неділя: 12.00 - 16.00
понеділок – вихідний.

APLIKACJA MOBILNA


aplikacja mobilna

 

aplikacja android
aplikacja iOS

Nieopowiedziane historie lalek - wystawa czasowa Anny Kliaus - 24 marca – 16 kwietnia 2023 - Dziedziniec MAP

Nieopowiedziane historie lalek - wystawa czasowa Anny Kliaus - 24 marca – 16 kwietnia 2023 - Dziedziniec MAP

„W życiu każdej dziewczynki musi być ONA...

Aby opiekować się nią, kłaść ją do łóżka i opowiadać jej bajki.

Aby nie bać się podczas ciemnej nocy.

Aby za wiele lat wyjąć pudełko ze strychu,

Strzepnąć kurz i przypomnieć sobie te szczęśliwe chwile.

Nasze wspólne tajemnice, radości i łzy...

Z dedykacją dla ukochanej lalki”

 

Zabawka z waty pojawiła się pod koniec XIX wieku jako alternatywa dla drogich szklanych ozdob choinkowych. Charakteryzuje się prostotą formy i  wykonania. Wata była nawijana na ramę i pokrywana warstwą kleju. Taka zabawka była miękka w dotyku i z czasem mogła ulec zniszczeniu. Używam techniki papier-mâché oraz waty zamiast papieru. Dzięki temu zabawka jest mocna, trwała i wizualnie przypomina porcelanę, co jest szczególnie cenione przez kolekcjonerów.

 

Moje lalki są charakterystyczne, realistyczne, anatomicznie proporcjonalne do ludzkiego ciała, a ich szczegóły są dobrze dopracowane. Klienci mówią, że one żyją. Używam nowoczesnych materiałów i technologii. A obrazy są zawsze zaczerpnięte z przeszłości. Od wspomnień z dzieciństwa, przez zabytkowe fotografie, po retro pocztówki. Współczesna zabawka z waty jest syntezą nowoczesności i odrodzonych tradycji.

 

Na Ukrainie lalka jako rodzaj sztuki jest bardzo popularna i aktywnie się rozwija. Chciałabym, żeby i w Polsce, moim nowym domu, ta tradycja nabrała nowego życia i sztuka lalkarska stała się tu równie popularna i dostępna. Z przyjemnością podzielę się swoimi umiejętnościami i sekretami zawodowymi w trakcie warsztatów tematycznych.

Wszyscy wywodzimy się z dzieciństwa. Wiem, że w każdej kobiecie jest mała dziewczynka, która marzy o swojej lalce. W dzieciństwie jesteśmy czyści, spontaniczni, otwarcia i wierzymy w cuda. Lalka jest kluczem do tych stanów. Proces tworzenia lalki jest procesem odreagowania podświadomych urazów z dzieciństwa. Zawsze dotyka jakiejś części duszy, leczy stare urazy, oczyszcza. I sprawia, że autor jest szczęśliwy i odnosi sukcesy w swoim dorosłym życiu. Terapia lalką jest potężnym narzędziem antystresowym, a moim celem jest udostępnienie jej każdemu.¬

 

Anna Kliaus

 

O autorze:

Anna Kliaus (ur. w 1981 r.) - absolwentka Kijowskiego Państwowego Instytut Sztuki i Rzemiosła oraz Wzornictwa. Rozpoczęła swoją twórczą podróż w dziedzinie projektowania graficznego. Teraz – artysta-lalkarz. Specjalizacja: ozdoby świąteczne z waty (technika papier-mache). Uczestniczka międzynarodowej wystawy lalek MunecArt, Hiszpania, 2020 r. Prace znajdują się w zbiorach prywatnych w USA, Niemczech, Anglii, Hiszpanii, Polsce i na Ukrainie

galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria