Niedziela, 26 marca 2023, Imieniny: Dory, Olgi, Teodora PL EN | |

 

JAK DOJECHAĆ


GODZINY OTWARCIA


 

Sezon szkolny (1 września – 30 czerwca włącznie)


WTOREK 9.00 – 16.00
ŚRODA 9.00 – 16.00
CZWARTEK 9.00 – 16.00
PIĄTEK 10.00 – 17.00
SOBOTA 11.00 – 18.00
NIEDZIELA 12.00 – 16.00

Археологічний музей Познані відкритий для відвідувачів:

вівторок - четвер: 9.00 - 16.00
п'ятниця: 1.00 - 17.00
субота: 11.00 - 18.00
неділя: 12.00 - 16.00
понеділок – вихідний.

APLIKACJA MOBILNA


aplikacja mobilna

 

aplikacja android
aplikacja iOS

Wystawa czasowa - Archeologia utrwalona w kadrze - 13 marca do 4 czerwca 2023 - Sala wystaw czasowych na parterze MAP

Wystawa  czasowa - Archeologia utrwalona w kadrze - 13 marca do 4 czerwca 2023 - Sala wystaw czasowych na parterze MAP

 

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu posiada w swoich zasobach archiwalnych jedną z największych i najstarszych w Polsce kolekcji fotograficznych, obrazujących dzieje wielkopolskiej archeologii. Z myślą o przybliżeniu tej niezwykle ciekawej i bogatej historii, 13 marca b.r. w poznańskim Pałacu Górków zostanie otwarta wystawa pt. Archeologia utrwalona w kadrze, poświęcona roli fotografii w dokumentowaniu archeologicznego dziedzictwa Wielkopolski od schyłku XIX po lata 60-te XX wieku.

Ekspozycja składać się będzie z dwóch części. W odsłonie pierwszej ukazane zostaną, widziane oczami pionierów fotografii, początki archeologii na ziemiach polskich, charakteryzujące się wzmożonym zainteresowaniem starożytnictwem i kolekcjonerstwem. Na zdjęciach uwieczniono najstarsze odkrycia  wykopaliskowe, różne stanowiska i obiekty archeologiczne oraz pierwsze, w tym nierzadko terenowe, ekspozycje zabytków. Szczególną uwagę przykuwają na nich bohaterowie tych odkryć: przypadkowi znalazcy, kolekcjonerzy oraz pierwsi muzealnicy. Niezwykłego ducha epoki oddają,  malarsko zaaranżowane przez fotografów, sceny rodzajowe z wykopaliskami w tle, na których widnieją m.in. nauczyciele, urzędnicy czy przedstawiciele ziemiaństwa.

Część druga wystawy poświęcona zostanie okresowi rozwoju archeologii jako młodej dyscypliny naukowej. Poszczególne sekwencje zdjęć przybliżą działalność archeologów wielkopolskich w okresie międzywojennym  i krótko powojennym, ukazując ówczesne sztandarowe stanowiska archeologiczne, nowoczesne, jak na tamte czasy, metody wykopaliskowe oraz przykłady dokumentacji fotograficznej zabytków. W tej części wystawy nie zabraknie także zdjęć, ilustrujących prace gabinetowe archeologów, pracownie muzealne oraz wystawy organizowane w ówczesnym Muzeum Prehistorycznym w Poznaniu.  

Licznym posterom fotograficznym w obu częściach wystawy towarzyszyć będą oryginalne zdjęcia, najstarsze szklane negatywy, inwentarze i katalogi, a także używany w tym czasie sprzęt i różne akcesoria fotograficzne. 

Kiedy:  13 marca do 4 czerwca 2023 roku

Kuratorzy wystawy: Patrycja Silska, Maciej Przybył, Agata Drejer-Kowalska

Gdzie: Sala wystaw czasowych na parterze Pałacu Górków

Wstęp: Po zakupie biletu wstępu uprawniającego do zwiedzenia całego Muzeum