Wtorek, 16 lipca 2024, Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli PL EN | |

Projekt Publikacja katalogu do wystawy stałej Rezerwatu Archeologicznego Genius loci pt. „PRZEKRÓJ POZNANIA”

W październiku ekspozycja Rezerwatu Archeologicznego Genius loci wzbogaci się o długo oczekiwany katalog naszej wystawy stałej.

W ramach Programu Rządowego "Wspieranie działań muzealnych", nasz projekt pt.: Publikacja katalogu do wystawy stałej Rezerwatu Archeologicznego Genius loci pt. „PRZEKRÓJ POZNANIA”, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.

Już dziś zapraszamy 26 października na event promujący to wydawnictwo, które będzie bezpłatne dla wszystkich przyjaciół i gości Genius loci!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

W 2024 roku przystępujemy do realizacji projektu pt. Katalog wystawy stałej Rezerwatu Archeologicznego Genius loci pt. „Przekrój Poznania” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”. Wystawa stała „PRZEKRÓJ POZNANIA” jest pierwszą ekspozycją, prezentującą w kompleksowy sposób zabytki archeologiczne pochodzące z badań poznańskiej wyspy katedralnej, prowadzonych od 1938 r. do dziś. Artefakty pochodzą z miejsc ważnych dla polskiej państwowości: najstarszego palatium Mieszka I i kaplicy Dobrawy, pierwszej katedry mieszczącej groby Piastów i cmentarza należącego do grodu poznańskiego, gdzie spoczęli pierwsi poznaniacy. Eksponaty przekazane przez cztery instytucje archeologiczne (Wydział Archeologii UAM; Instytut Archeologii i Etnologii PAN oddział w Poznaniu; Pracownię Archeologiczno-Konserwatorską Henryka Klundera i zbiory Muzeum Archeologicznego w Poznaniu) umieszczone są w przestrzeni zachowanego in situ wykopu badawczego prezentującego relikty wałów obronnych z X w., co pozwala zrozumieć kontekst wystawy i logikę prac wykopaliskowych. Treść katalogu rozwijać będzie tematykę i zakres chronologiczny wystawy oraz zawierać katalog zgromadzonych na niej zabytków. Dwujęzyczna wersja publikacji spełni najwyższe standardy wydawnicze będąc bogato ilustrowanym albumem.

Spis treści:
Słowo wstępne,
Prof. dr hab. Marzena Szmyt (Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu)
Rozdział I
1) „Genius loci – duch wyspy tumskiej”, dr Agnieszka Stempin (Muzeum Archeologiczne w
Poznaniu– Rezerwat Archeologiczny Genius loci)
2) „Poznańska wyspa skarbów – historia spektakularnych odkryć”, prof. dr hab. Hanna
Kóčka-Krenz (Wydział Archeologii Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
3) „Początki państwa polskiego i rola Poznania w świetle najnowszych badań
archeologicznych”, prof. dr hab. Michał Kara (Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej
Akademii Nauk):
4) "Poznańskie fortyfikacje - monumentalny symbol władzy pierwszych Piastów", Mateusz