Piątek, 18 października 2024, Imieniny: Hanny, Klementyny, £ukasza PL EN | |

 

REZERWAT ARCHEOLOGICZNY GENIUS LOCI


ODWIEDŹ PODSTRONĘ REZERWATU

APLIKACJA MOBILNA


aplikacja mobilna

 

aplikacja android
aplikacja iOS

Promocja Nowego Katalogu wystawy ”Przekrój Poznania” Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci

Promocja Nowego Katalogu wystawy ”Przekrój Poznania” Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci

Dwujęzyczna wersja publikacji spełnia najwyższe standardy wydawnicze, będąc bogato ilustrowanym albumem. Zawarto w nim ponad 150 barwnych fotografii, wizualizacji i map oraz 90 fotografii zabytków archeologicznych Ostrowa Tumskiego.

Publikacja stanowi doskonałe źródło do najstarszej historii Polski prezentując aktualne, często zaskakujące badania i ustalenia wybitnych specjalistów z dziedziny wczesnego średniowiecza. Zwraca tym samym uwagę na współczesny świat wiedzy, przybliżając ją w przystępny i atrakcyjny sposób. 

Katalog wystawy Przekrój Poznania jest bezpłatny, jego otrzymanie jest zaproszeniem do refleksji nad ekspozycją oraz skorzystania z szerokiej oferty wystawienniczej i edukacyjnej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Rezerwat Archeologiczny Genius loci jest działem Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zlokalizowanym na poznańskim Ostrowie Tumskim. Tutejsza wystawa stała pt. „PRZEKRÓJ POZNANIA” jest pierwszą ekspozycją, prezentującą w kompleksowy sposób zabytki archeologiczne pochodzące z badań poznańskiej wyspy katedralnej, prowadzonych od 1938 r. do dziś i wiążące się z początkami polskiej państwowości.

Jest to jedyne muzeum w Europie, gdzie można zwiedzać rzeczywisty wykop archeologiczny z odkrytymi konstrukcjami imponujących fortyfikacji wczesnośredniowiecznych z X w. i profilami ziemnymi, dzięki czemu zachowano oryginalny zapis procesów dziejowych na tym obszarze. Historię przedstawiono tu z perspektywy interdyscyplinarnej, a naświetlenie metod pracy archeologii i różnych współpracujących z nią dyscyplin naukowych pozwoliło wiarygodnie odpowiedzieć na często stawiane archeologom pytania: „skąd my to wiemy?”. Dzięki temu odwiedzający mogą towarzyszyć badaczom, samodzielnie rozszyfrowywać arkana podziemnego świata wchodząc 6 metrów w głąb ziemi i osobiście przekonać się, na jakich podstawach budowana jest aktualnie precyzyjna wiedza o najstarszych etapach polskiej państwowości.

Budynek muzeum został zaprojektowany w nowoczesny sposób, a w sferze narracyjnej użyto nowatorskich technik multimedialnych, takich jak hologramy, videomapping, filmy popularnonaukowe oraz dziesiątki prezentacji pozwalających na pogłębianie wiedzy w bogato zarysowanej tematyce.

Duży zbiór zabytków archeologicznych pochodzi z miejsc ważnych dla kultury polskiej: najstarszego pałacu Mieszka I i kaplicy księżnej Dobrawy, pierwszej katedry mieszczącej groby Piastów i cmentarza należącego do grodu poznańskiego, gdzie w nowym chrześcijańskim obrządku pochowano wczesnośredniowiecznych poznaniaków.

 

Publikacja katalogu do wystawy stałej Rezerwatu Archeologicznego Genius loci pt. „PRZEKRÓJ POZNANIA”, została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

 

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego 
 

 


 

 

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego