Sobota, 19 kwietnia 2025, Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa PL EN | |

 

JAK DOJECHAĆ


GODZINY OTWARCIA


Sezon szkolny (1 września do 30 czerwca)

WTOREK 9.00 – 16.00
ŚRODA 9.00 – 16.00
CZWARTEK 9.00 – 16.00
PIĄTEK 10.00 – 17.00
SOBOTA 11.00 – 18.00
NIEDZIELA 12.00 – 16.00

Навчальний сезон (з 1 вересня по 30 червня)

ВІВТОРОК 9.00 - 16.00
СЕРЕДА 9.00 - 16.00
ЧЕТВЕР 9.00 - 16.00
П'ЯТНИЦЯ 10.00 - 17.00
СУБОТА 11.00 - 18.00
НЕДІЛЯ 12.00 - 16.00

APLIKACJA MOBILNA


aplikacja mobilna

 

aplikacja android
aplikacja iOS

Wystawa stała „Radość życia w blasku Ra” - Dofinansowano ze środków MKiDN z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego

Wystawa stała „Radość życia w blasku Ra” - Dofinansowano ze środków MKiDN z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego

Źródlo zdjęć - Pixabay

Wniosek Muzeum Archeologicznego w Poznaniu „Stworzenie wystawy stałej radość życia blasku Ra” złożony do programu „Wspieranie Działań Muzealnych w ramach nabory na rok 2025 uzyskał dotację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wystawa stała „Radość życia w blasku Ra” zastąpi ekspozycję „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie zamkniętą dla zwiedzających w czerwcu 2024 roku, a jej otwarcie planowane jest na jesień 2026 r. Ekspozycja jest przygotowywana w ścisłej współpracy z Muzeum Egipskim i Zbiorów Papirusów w Berlinie, które zgodziło się użyczyć zabytki ze swoich zbiorów.

 

Głównym założeniem ekspozycji jest ukazanie starożytnego Egiptu z perspektywy jego mieszkańców. Koncepcja wystawy opiera się na doktrynie zakładającej nieśmiertelność duszy ludzkiej. Według Egipcjan śmierć nie była końcem egzystencji, lecz początkiem wiecznego trwania w Zaświatach, a sama Kraina Umarłych jawiła się im jako lustrzane odbicie życia na ziemi. Ekspozycja ma ukazywać afirmację życia oraz przeświadczenie o wyjątkowości czasu i miejsca. Tym samym ma zrywać z powszechnym, funeralnym wizerunkiem starożytnego Egiptu, prezentowanego przez obiekty związane z kultem zmarłych. Na wystawie zostaną zaprezentowane zabytki o wyjątkowych walorach poznawczych i ekspozycyjnych. Podstawą ekspozycji będzie kolekcja z Muzeum Egipskiego i Zbiorów Papirusów w Berlinie, w skład której wchodzi 17 zabytków przechowywanych w Poznaniu na mocy umowy użyczenia oraz nowe obiekty, których lista jest obecnie negocjowana. Wszystkie zabytki zostaną przekazane do Poznania jako wieloletni i bezpłatny depozyt. Dopełnieniem listy eksponatów będą obiekty znajdujące się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu oraz depozyt naczyń z Narodowego Muzeum Sztuki Egipskiej w Monachium.

 

Nowa wystawa egipska będzie eksponowana w salach na pierwszym piętrze Pałacu Górków przy ulicy Wodnej 27, które w chwili obecnej przechodzą gruntowną modernizację. Do dyspozycji będzie klimatyzowana przestrzeń o łącznej powierzchni 135 m2. Podział ekspozycji na dwie części – pierwszej poświęconej codzienności i drugiej związanej ze światem umarłych, wpisuje się w koncepcję wystawy podkreślającej dualizm świata staroegipskiego - świata żywych i świata umarłych. Obie części wystawy będą zorganizowane na zasadzie lustrzanego odbicia, tym samym oddając wiarę w wieczne trwanie człowieka i afirmację życia w Egipcie.

 

Integralnym elementem wystawy będzie program edukacyjny dla dzieci i rodzin z dziećmi. Ekspozycja będzie obejmowała również działania dostępnościowe.  Wystawie będzie towarzyszył audioprzewodnik, w tym ze ścieżką dźwiękową specjanie przeznaczoną dla dzieci.

 

Kuratorki wystawy ze strony Muzeum Archeologicznego w Poznaniu: dr hab. Agnieszka Mączyńska; mgr Kamila Dolata-Goszcz

 

Kuratorzy wystawy ze strony Muzeum Egipskiego i Zbiorów Papirusów w Berlinie: dr Robert Kuhn, Rebekka Pabst

 

Autorki programu edukacyjnego wystawy: mgr Lena Kostkowska, mgr Joanna Teska

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego

 

Źródlo zdjęć - Pixabay

galeria
galeria
galeria
galeria