Wtorek, 21 stycznia 2025, Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory PL EN | |

 

APLIKACJA MOBILNA


aplikacja mobilna

 

aplikacja android
aplikacja iOS

Chaławy, stanowisko 15.Późny neolit nad środkową Wartą - projekt z programu Ochrona Zabytków Archeologicznych

Chaławy, stanowisko 15.Późny neolit nad środkową Wartą - projekt z programu Ochrona Zabytków Archeologicznych

 

 

Nazwa zadania: Chaławy, stanowisko 15.Późny neolit nad środkową Wartą

Nazwa funduszu: Fundusz Promocji Kultury 

 

 

Projekt polega na opracowaniu I publikacji źródeł archeologicznych, jakie pochodzą z badań wykopaliskowych prowadzonych w latach 1985-1992 na stanowisku 15 w Chaławach, woj. wielkopolskie. Rewelacyjne wyniki rozpoznania osady ludności kultury pucharów lejkowatych z jej późnego (tzw. lubońsklego) etapu rozwoju, sprawiły, że przez specjalistów jest ona - obok Mrowina stan. 3 i Śremu, stan. 8 - zaliczana do stanowisk reperowych dla poznania późnego neolitu na Niżu Polskim, zwłaszcza na terenie Wielkopolski.

Jest paradoksem, że pomimo szybko docenionej wartości poznawczej, źródła te nigdy nie zostały w całości opracowane, a stanowisko jest znane wciąż tylko z krótkich publikacji sprawozdawczych. Sytuację tę zmienią działania planowane w niniejszym wniosku, zakładające pełne i wieloaspektowe opracowanie materiałów oraz opublikowanie źródłowej monografii.


Dzięki temu po latach wszystkie 3 najważniejsze stanowiska "lubońskle" uzyskają właściwą pozycję poznawczą w skali Europy Środkowej.

Projekt kontynuuje serię monograficznych opracowań najważniejszych stanowisk archeologicznych Wielkopolski, publikowaną przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu od 2008 r.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury-państwowego funduszu celowego