Wtorek, 21 stycznia 2025, Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory PL EN | |

 

JAK DOJECHAĆ


GODZINY OTWARCIA


Sezon szkolny (1 września do 30 czerwca)

WTOREK 9.00 – 16.00
ŚRODA 9.00 – 16.00
CZWARTEK 9.00 – 16.00
PIĄTEK 10.00 – 17.00
SOBOTA 11.00 – 18.00
NIEDZIELA 12.00 – 16.00

Навчальний сезон (з 1 вересня по 30 червня)

ВІВТОРОК 9.00 - 16.00
СЕРЕДА 9.00 - 16.00
ЧЕТВЕР 9.00 - 16.00
П'ЯТНИЦЯ 10.00 - 17.00
СУБОТА 11.00 - 18.00
НЕДІЛЯ 12.00 - 16.00

APLIKACJA MOBILNA


aplikacja mobilna

 

aplikacja android
aplikacja iOS

Wystawa: „Ziemiańskie klimaty V” - 1-15 kwietnia 2019

Wystawa: „Ziemiańskie klimaty V” - 1-15 kwietnia 2019

Wystawa: „Ziemiańskie klimaty V”

Termin: 1-15 kwietnia 2019

Kurator wystawy: dr Dobiesława Bagińska

 

                  Kolejny plener malarski „Ziemiańskie Klimaty” był kontynuacją cyklu spotkań organizowanych przez Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, inspirowanych miejscami życia wielkopolskich rodzin ziemiańskich.

Dziesięciu artystów, od 3 do 16 września swą wrażliwością chłonęło historię wybranych miejsc, przenosząc swoje artystyczne interpretacje na płótno. Źródłami tegorocznych inspiracji malarskich były: Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, pałac w Gębicach, dwór w Grabonogu, pałac w Dłoni, pałac w Smolicach, pałac Czartoryskich w Starym Sielcu, pałac w Koralewie, pałac w Kromolicach, pałac w Pępowie i dwór w Siedmiorogu. 

Plener odbywał się w niezwykle urokliwym miejscu – pałacu w Winnej Górze (obecnie zawiadywanym przez Muzeum w Dobrzycy), gdzie ostatnie lata życia spędził gen. Jan Henryk Dąbrowski. To piękne miejsce, wyeksponowane na lekkim wzniesieniu, otoczone malowniczym parkiem, stwarzało inspirujące warunki pracy i pomagało twórcom jeszcze lepiej wczuć się w tytułowe ziemiańskie klimaty.

Zawsze drugiego dnia pleneru, wraz z naszym duchowym opiekunem – konserwatorem Aleksandrem Starzyńskim, wybieramy się w niezwykłą podróż, zaglądając w historię (ale i współczesność) dziesięciu wybranych siedzib ziemiańskich z terenu południowej Wielkopolski. Oczywiście na samym początku tradycyjnie odwiedziliśmy Dobrzycę, gdzie serdecznie powitał nas organizator pleneru - dyrektor Wiesław Kaczmarek.

Po spotkaniu w dobrzyckim Muzeum, wyruszyliśmy dalej w drogę. Przyglądając się starym dworom, widzieliśmy, że niektóre z siedzib mają swoich właścicieli a inne dopiero czekają na nabywcę, o czym świadczyła ich często słaba kondycja. Dwór w Siedmiorogu okazał się być dla nas niedostępny – zamknięte okiennice i zamurowane okna nie dały nam szans na szczegółowe poznanie miejsca. Podobnie było niestety w Grabonogu. Pewien rodzaj nostalgii wzbudzał także pałac Czartoryskich w Starym Sielcu, czy rozpadający się pałac w Kromolicach. Z lekkim żalem przyglądaliśmy się, jak promienie słoneczne przedzierają się przez otwory zarywającej się więźby dachowej oświetlając opuszczone wnętrza.   

Na szczęście nie wszystkie dwory były w złym stanie.  Pałac w Pępowie zauroczył nas ogromną przestrzenią i staranie odrestaurowanymi wnętrzami. Ogromny widok Neapolu namalowany na płótnie, zdobiący ściany jednej z sal, zrobił na nas ogromne wrażenie. Troska i zaangażowanie właścicieli w dbałość o zabytek widoczne były   Koralewie. 

Jednak bez względu na stan techniczny odwiedzanych obiektów, historie zapisane w starych murach pobudzały malarską wyobraźnię, a sam objazd jak zwykle, był ogromną dawką inspiracji.

                                                                                                                                                             Halina Borys

                                                                                                                                                             Dobiesława Bagińska

galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria