Wtorek, 18 czerwca 2024, Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli PL EN | |

 

Wystawa z cyklu „Bliskie spotkania z …” „Znaki i symbole władzy”

Wystawa z cyklu „Bliskie spotkania z …” „Znaki i symbole władzy”

Ze sprawowaniem władzy w średniowieczu, zarówno świeckiej jak i religijnej, związany jest bogaty świat symboli i rytuałów. Ich korzenie sięgają często czasów najdawniejszych i odległych cywilizacyjnie. Przedmioty, które na przestrzeni dziejów stały się insygniami, czyli przedmiotami których wręczenie towarzyszyło nadaniu władzy, urzędu lub godności otaczane są szczególną czcią i opieką. Na złożoną symbolikę władzy składa się szereg elementów, począwszy od samego władcy, jego wizerunków i tytulatury, stroju, insygniów i atrybutów do przedmiotów, które go reprezentowały jak monety, pieczęcie czy chorągwie.

Znaki władzy umieszczane były na różnych przedmiotach. Wśród nich ważną rolę odrywają masowo emitowane monety, na których ukazywano różnego typu wyobrażenia mające przede wszystkim znaczenie propagandowe i informacyjne. Przekazem bardziej elitarnym, docierającym do węższej grupy społecznej, były przedstawienia na pieczęciach. Z kolei znaki herbowe, które odnajdujemy powszechnie w rozmaitych miejscach w przestrzeni publicznej i prywatnej zajmowały szczególne miejsce w ideologii władzy towarzysząc wizerunkom władców, a z czasem niejednokrotnie je zastępując.

Niewielka wystawa (przygotowana w ramach XV Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą, który miał miejsce 1-2 czerwca b.r. pod hasłem „Władza, kraj i ludzie”) prezentuje wybrane zagadnienia związane z symboliką władzy w średniowieczu i nieco później. Towarzyszą jej zabytki archeologiczne (bądź ich kopie), ukazujące codzienny, bliski zwykłemu człowiekowi aspekt sprawowania władzy zwierzchniej nad społeczeństwem.

Wystawa towarzyszy nam do końca października. 

 

Kuratorki:
Magdalena Poklewska-Koziełł
Kateriny Zisopulu-Bleja