Środa, 22 maja 2024, Imieniny: Emila, Neleny, Romy PL EN | |

 

Historia zapisana w ziemi. Badania archeologiczne na Starym Rynku w Poznaniu (wystawa posterowa na płycie Starego Rynku)

Historia zapisana w ziemi. Badania archeologiczne na Starym Rynku w Poznaniu (wystawa posterowa na płycie Starego Rynku)

Zapraszamy serdecznie do podziwiania ekspozycji plenerowej "Historia zapisana w ziemi Badania archeologiczne na Starym Rynku w Poznaniu". 

Wystawa jest dostępna na płycie Starego Rynku w Poznaniu.

W ramach przygotowań do realizacji inwestycji „Rewaloryzacja przestrzeni płyty Starego Rynku w Poznaniu wraz z przekształceniem bloku śródrynkowego (ul. Jana Baptysty Quadro) w pasaż kultury” Muzeum Archeologiczne w Poznaniu w 2015 i 2020/21 r. przeprowadziło wyprzedzające badania wykopaliskowe.

Wystawa, prezentująca przebieg i wyniki wykopalisk, usytuowana jest dokładnie w miejscu jednego z wykopów badawczych. W warstwach ziemi o miąższości dochodzącej do 4 m zdeponowane zostały liczne obiekty i zabytki świadczące o bogatej historii miasta.
 

Lokacja na prawie niemieckim włączyła Poznań w nurt przemian i wpływów, które pozwoliły na rozwój aglomeracji. Miasto stanowiło czynnik rozwoju gospodarczego, wpływało na kształtowanie się nowych form życia społecznego i kulturalnego, co znalazło swój wyraz także w funkcjonalnym wykorzystaniu przestrzeni rynku. Główny plac miasta był bowiem centrum handlu, ośrodkiem władzy miejskiej, głównym węzłem komunikacyjnym, ale też miejscem spotkań mieszkańców i odwiedzających Poznań przybyszów.

Zarówno badania prowadzone w 2015 r., jak i te, które zakończyły się w kwietniu 2021 r., dają możliwość szerokiego spojrzenia na wiele aspektów życia w mieście, ogniskując uwagę przede wszystkim na okresie późnego średniowiecza.

 

Kierownik badań, kuratorka wystawy i autorka zdjęć: Kateriny Zisopulu-Bleja

Spacer Wirtualny

 

galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria