Sobota, 20 kwietnia 2024, Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha PL EN | |

Warsztaty w ramach „Poznań Design Festiwal: ZAKORZENIENIE. Inspiracja tradycją” 17-18 września 2021

17 września 2021 (piątek)

godz. 18.00-19.00

Muzyczne archeo-wynalazki. Warsztaty dla dzieci

miejsce: Muzeum Archeologiczne

Prowadząca: Dorota Kurkowicz

Warsztaty dla dzieci w wieku: 6-12 lat

Limit miejsc. Obowiązują zapisy: LINK do formularza będzie aktywny od 26 sierpnia

Muzyczne archeo-wynalazki. Ciekawi Was czy instrumenty muzyczne można znaleźć na wykopaliskach? Czy wszystkie służyły w przeszłości tylko do grania muzyki? Kto i jak je wykonywał, i czy ładny wygląd miał znaczenie dla dawnych muzykantów? Wpadnijcie na warsztaty, a nie tylko znajdziecie odpowiedzi na rozmaite pytania, ale będziecie mogli sami stworzyć własne instrumenty!

Prowadząca:

Dorota Kurkowicz – archeolożka, śpiewaczka i skrzypaczka folkowa związana z Poznańskim Domem Tańca. Od 2009 roku pracuje jako edukatorka w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Zajmuje się propagowaniem archeologii oraz polskiego oraz światowego dziedzictwa materialnego i niematerialnego. Jej działalność skierowana jest do rozmaitych grup wiekowych i środowiskowych.

warsztaty dla dzieci

18 września 2021 (sobota)

godz. 15.30-18.00

Głosy z kiedyś. Warsztaty śpiewu tradycyjnego

miejsce: Muzeum Archeologiczne

Prowadzący: Kurkowicz / Braszak

Limit osób! Zapisy: LINK do formularza będzie aktywny od 26 sierpnia

Śpiew tradycyjny, biały, ludowy – spotkać go można pod różnymi nazwami, ale tak naprawdę sprowadza się on do najbardziej naturalnej, wychodzącej z mówienia czy zawołania techniki wykonawczej. Ważna jest w nim wspólnotowość grupy, współbrzmienie, ale też indywidualne odnajdywanie w sobie rezonatorów, których używamy na co dzień, a które mogą wydawać się mniej oczywiste przy dzisiejszych wyobrażeniach na temat śpiewania. Znalezienie ich ułatwiają ćwiczenia oddechowe, mające na celu osiągnięcie dalekiej emisji głosu i oswojenie się z własną barwą. Podczas spotkań stawiamy nie tylko na same melodie, ale również na historie, którą te pieśni w sobie niosą, opowiadamy je sobie wzajemnie, jak to miało miejsce w społecznościach tradycyjnych. Nierzadko biały śpiew stanowi punkt wyjścia dla muzyków sięgających po nowe formy, którzy wychodząc od korzeni pozwalają tradycji wypuścić inne, współczesne brzmienia. Podczas warsztatów będziemy pracować na pieśniach z regionu Wielkopolski.

Prowadzący: Kurkowicz / Braszak – duet śpiewaczy, zawiązany w Poznaniu, gdzie przecięły się dwie ścieżki, prowadzące przez ekspedycje terenowe, wywiady z wiejskimi śpiewakami i muzykantami, spotkania ze starymi i nowymi mistrzami tradycji. Dorota jest archeologiem i skrzypaczką, a muzyką tradycyjną zajmuje się od kilkunastu lat (grając i śpiewając w takich składach jak Pola Rabarbru, Droryje, kolektyw Muzykantki, Sad Gra). Piotr jest tłumaczem literatury, badaczem pieśni i lirnikiem. Swoją wiedzę zdobytą podczas badań przelał na strony monografii o doświadczeniach granicznych we wschodniosłowiańskich i polskich pieśniach tradycyjnych. Współtworzyli grupę Klangor, a obecnie prowadzą Uniwersytecką Grupę Śpiewaczą na UAM i działają w Poznańskim Domu Tańca.

warsztaty śpiewacze