Poniedziałek, 29 maja 2023, Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji PL EN | |

 

JAK DOJECHAĆ


GODZINY OTWARCIA


 

Sezon szkolny (1 września – 30 czerwca włącznie)


WTOREK 9.00 – 16.00
ŚRODA 9.00 – 16.00
CZWARTEK 9.00 – 16.00
PIĄTEK 10.00 – 17.00
SOBOTA 11.00 – 18.00
NIEDZIELA 12.00 – 16.00

Археологічний музей Познані відкритий для відвідувачів:

вівторок - четвер: 9.00 - 16.00
п'ятниця: 1.00 - 17.00
субота: 11.00 - 18.00
неділя: 12.00 - 16.00
понеділок – вихідний.

APLIKACJA MOBILNA


aplikacja mobilna

 

aplikacja android
aplikacja iOS

Mumia Tajemniczej Damy. Studia i perspektywy - wystawa czasowa (30.05.2023 - 22.10.2023)

Mumia Tajemniczej Damy. Studia i perspektywy - wystawa czasowa (30.05.2023 - 22.10.2023)

Pod koniec maja zapraszamy serdecznie na ulicę Wodną do Pałacu Górków w Poznaniu, na wystawę przygotowaną przez Muzeum Śląskie w Katowicach.

Ekspozycja zaprezentuje możliwości wykorzystania niektórych współcześnie stosowanych technik do badań nieinwazyjnych obiektów archeologicznych. Charakter takich badań ma szczególne znaczenie w przypadku egipskich mumii, ponieważ nie narusza ich struktury. Bez rozwijania bandaży, nacinania tkanki miękkiej, w sposób niedestrukcyjny można uzyskać wiele informacji, a wręcz dokonać wirtualnej autopsji. Możliwe jest między innymi określenie płci oraz wieku osoby w chwili śmierci, rozpoznanie niektórych chorób i przebytych urazów, pomierzenie kości i identyfikacja ciał obcych (np. ozdób), a nawet zbadanie sposobu mumifikacji, stanu zachowania tkanek i bandaży. Konfrontacja efektów obecnych metod z do niedawna stosowanymi praktykami rozwijania mumii z bandaży, uwiecznionych na archiwalnych zdjęciach, dobitnie pokazują przełom, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich lat w tego typu badaniach.

Na ekspozycji przedstawiono wyniki badań radiologicznych starożytnej mumii egipskiej, identyfikowanej do niedawna z kapłanem Hor-Dżehutim. Prace od 2015 roku prowadzi zespół polskich naukowców w ramach Warsaw Mummy Project we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie. Trumna i kartonaż z mumią zostały przywiezione do Warszawy i ofiarowane Królewskiemu Uniwersytetowi Warszawskiemu przez Jana Wężyka-Rudzkiego w 1826 roku. W 1918 roku obiekt ten został przekazany w depozyt Muzeum Narodowemu w Warszawie, gdzie znajduje się do dzisiaj. W XIX wieku badacze byli przekonani, że wewnątrz przywiezionej z Egiptu trumny znajduje się mumia kobiety i dopiero w latach 20. XX wieku odczytano hieroglify na sarkofagu, jednoznacznie wskazujące na jej właściciela – kapłana Hor-Dżehutiego z 2. poł. I wieku p.n.e. – 1. poł. I wieku n.e. Badania radiologiczne przeprowadzone w latach 90. XX wieku, ze względu na niedoskonałość ówczesnej technologii obrazowania, również nie wniosły żadnych ustaleń co do płci zmarłego. Dopiero podczas prac w ramach Warsaw Mummy Project ustalono, że w sarkofagu ewidentnie znajdują się szczątki kobiety. Naukowcy nazwali je Mumią Tajemniczej Damy. Przeprowadzone badania tomograficzne i rentgenowskie wykazały bowiem, że okręcone bandażami zwłoki mają delikatną budowę, typową dla kobiet. Aby w pełni przekonać się co do płci, przeprowadzono pomiary kości i analizy ich budowy, które potwierdziły płeć żeńską. Dodatkowym dowodem były widoczne również na skanach zmumifikowane piersi oraz żeńskie organy płciowe.

Ponadto, zdaniem badaczy z Warsaw Mummy Projekt, przeprowadzone badania nieinwazyjne wskazują na obecność w dolnej części  ciała zmumifikowanego płodu. Tajemnicza Dama zmarła pomiędzy 20. a 30. rokiem życia prawdopodobnie na raka, (badania z tym związane są jeszcze kontynuowane). Miała 158–159 cm wzrostu. Dane tomograficzne ujawniły, iż kobietę poddano najdroższemu i najbardziej skomplikowanemu procesowi mumifikacji, a jej uzębienie było w bardzo dobrym stanie, co świadczy o wysokim statusie społecznym i o dostępie do lepszej jakości pożywienia. Nie wiadomo natomiast, kim była, nie jest też znane miejsce jej pierwotnego pochówku, choć z istniejących, ale nie potwierdzonych przekazów wynika, że mumię wydobyto z królewskich grobowców w Tebach. Nie jest również ustalona chronologia Tajemniczej Damy. Sposób mumifikacji wykonany przy użyciu najwyższych standardów techniki balsamierskiej wskazuje na czasy XXI i XXII dynastii (I tys. p.n.e.). 


Kuratorzy wystawy: dr hab. Agnieszka Mączyńska, mgr Joanna Hoffa


Koncepcja wystawy: dr Renata Abłamowicz, Muzeum Śląskie  w Katowicach, dr Wojciech Ejsmond, współkierownik projektu Warsaw Mummy Project; Marzena Ożarek-Szilke, współkierownik projektu Warsaw Mummy Project, Klinika Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; 

 

Partnerem wystawy jest Instytut de Republica, powołany na mocy zarządzenia nr 12 Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 lutego 2021 roku. Do jego głównych zadań należy wspieranie, promocja i popularyzacja rodzimej myśli badawczej z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, w tym podejmowanie różnego typu przedsięwzięć, odwołujących się do idei państwowości i działań na jej rzecz.

 

O Instytucie de Republica

 

Patroni Medialni:

Archeologia Żywa

 

 

Makietę tomografu komputerowego w skali 1:2 udostępniła

firma  Siemens Healthineers sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.