Wtorek, 21 stycznia 2025, Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory PL EN | |

 

Instytut de Republica

Instytut De Republica został powołany na mocy zarządzenia nr 12 Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 lutego 2021 roku. Do naszych głównych zadań należy wspieranie, promocja i popularyzacja rodzimej myśli badawczej z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, w tym podejmowanie różnego typu przedsięwzięć, odwołujących się do idei państwowości i działań na jej rzecz.

Chcemy stać się nowoczesnym zapleczem eksperckim, promocyjnym i wydawniczym dla niedocenianych w kraju i poza jego granicami dziedzin nauki, tak ważnych dla właściwego rozumienia historii i zjawisk społecznych. W tym celu, od początku naszej działalności, organizujemy konferencje naukowe o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym, konkursy kierowane do młodzieży oraz dorosłych, których głównym zadaniem jest przypominanie o tematach ważnych z punktu widzenia polskiego dziedzictwa historycznego, kulturowego i naukowego. Powołaliśmy do istnienia Wydawnictwo Instytutu De Republica, które od 22 lipca 2021 roku znajduje się w ministerialnym wykazie wydawnictw punktowanych, publikujących recenzowane monografie naukowe.

Gwarantem najwyższego poziomu realizowanych przez nas zadań jest grono polskich
i międzynarodowych ekspertów, zapraszanych do współpracy przy konkretnych projektach. Współdziałamy z uczelniami wyższymi, instytutami badawczymi oraz analitycznymi z Polski i całego świata.

Do dziś Instytut De Republica zorganizował ponad 50 międzynarodowych i ogólnopolskich konferencji naukowych, seminariów, wykładów otwartych oraz spotkań promocyjnych w całej Polsce, 5 wystaw oraz 3 konkursy, w tym jeden autorski – o Nagrodę Instytutu De Republica za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych. Wydawnictwo Instytutu De Republica wydało drukiem i online kilkadziesiąt publikacji w tym monografie naukowe, albumy oraz czasopismo. Przez dwa lata działalności zostało stworzonych i opublikowanych kilkaset biogramów w ramach projektów „Znani nieznani”, „Zapomniani Polscy Romantycy” oraz „(NIE)pokonani wizjonerzy wolności”.

Od początku działalności Instytut De Republica aktywnie udziela się w mediach społecznościowych. Naszą stronę na Facebooku śledzi przeszło 14 tysięcy użytkowników.