Niedziela, 20 czerwca 2021, Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała PL EN | |

JAK DOJECHAĆ


GODZINY OTWARCIA


wtorek - czwartek 10.00 - 17.00
piątek - sobota 11.00 -18.00
niedziela 12.00-16.00
W poniedziałki Muzeum jest zamknięte.

APLIKACJA MOBILNA


aplikacja mobilna

 

aplikacja android
aplikacja iOS

Wystawy z cyklu: ?Bliskie Spotkania z...?


 

Przyjrzyj się! Co jest, co było, a co będzie? 

Wystawy czasowe w sali wystaw na parterze Pałacu Górków


Sprawdź co dla Ciebie mamy, co nadchodzi, a co już za nami!

Wystawy czasowe w podziemiach Pałacu Górków


Wystawa w podziemiu Pałacu Górków

Zobacz co jest teraz! Przeżyj jeszcze raz! Spójrz w przyszłość!

Kto był królem, kto nie był królem-władcy starożytnej Mezopotamii - wystawa czasowa 13.04.18 - 30.09.18

 Kto był królem, kto nie był królem-władcy starożytnej Mezopotamii - wystawa czasowa 13.04.18 - 30.09.18

Już od 13 kwietnia w sali wystaw czasowych na parterze Pałacu Górków będzie dostępna wyjątkowa ekspozycja rodem z krainy "Żyznego Półksiężyca". 

Jeden ze starożytnych mitów opowiadał jakoby bóg Enki przekazał bogini Inannie niezwykły dar. Podarunek ów miał wyróżniać mieszkańców Mezopotamii spośród innych ludzi. Była nim monarchia! 

W Sumeryjskiej Liście Królów czytamy: „…królestwo zeszło z nieba…”, dlatego w pojęciu mieszkańców Mezopotamii króla wybierali sami bogowie i polecali mu reprezentować się na ziemii. Enlil najważniejsze z bóstw sumeryjskiego panteonu chełpił się tytułem: „króla bogów” i „króla krajów”. Panujący z boskiego nadania władcy mogli na takiej podstawie opierać autorytet własnych rządów.

Wystawa zabierze nas w przekrojową podróż po meandrach mezopotamskiej cywilizacji. Spróbujemy wspólnie prześledzić żmudnie odczytywane przez asyriologów wersety klinowych pism. Gliniane tabliczki pomogą nam w poznaniu niezwykłych tajemnic królewskiej alkowy. 

Wśród prezentowanych eksponatów pojawią się teksty kommemoratywne, korespondencja i pieczęci cylindryczne z różnych epok dziejowych Mezopotamii. 

Eksponaty obejrzymy dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Krakowie (Kolekcja Książat Czartoryskich), Muzeum Okręgowego w Toruniu i Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Nie zabraknie również tekstów należących do zbiorów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. 

Dla spragnionych wrażeń planujemy interaktywne multimedia, modne przed wiekami królewskie nakrycia głowy, a także wielkogabarytową gre królewską prosto z Ur! Sam Leonard Wooley skorzystałby z atrakcji!

Wystawa będzie towarzyszyć nam od 13 kwietnia do 30 września 2018 roku. Wstęp po zakupie biletu wstępu na ekspozycje MAP.

Kuratorami są: mgr Kamila Dolata-Goszcz i mgr Łukasz Bartkowiak

Zapraszamy serdecznie! 

 

Do grafik w galeri wykorzystano zdjęcia Patrycji Silskiej (MAP)

galeria
galeria
galeria