Piątek, 19 kwietnia 2024, Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa PL EN | |

Program - II ogólnopolskiego festiwalu kultury słowiańskiej i cysterskiej w Lądzie nad Wartą

Galeria II Ogólnopolski Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą

Wyróżnienie Dla Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą

II Ogólnopolski Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą

„MNISI, WOJOWNICY I ROLNICY” II Ogólnopolski Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą

Odbył się 24-25 czerwca 2006 roku

Film z II Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie – zdjęcia i realizacja Bogdan Walkiewicz

Ląd nad Wartą w powiecie słupeckim należy do najciekawszych miejscowości w Wielkopolsce. Urocza pradolina Warty, a także pozostałości grodu wczesnośredniowiecznego i piękny klasztor pocysterski od dawna przyciągają rzesze turystów. Niewątpliwą atrakcją tego miejsca stają się coroczne festiwale kultury słowiańskiej i cysterskiej, których zadaniem jest przypomnienie chlubnej przeszłości Lądu oraz popularyzowanie wiedzy archeologicznej
i historycznej. Pierwsza edycja, zatytułowana „Budujemy gród i klasztor w Lądzie” odbyła się w dniach 25-26 czerwca 2005 roku. Impreza zgromadziła licznych miłośników średniowiecza, mieszkańców Wielkopolski i innych regionów naszego kraju, a także gości zagranicznych.

Drugi Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie odbył się 24 i 25 czerwca 2006 roku. Program imprezy obejmował pokazy dawnych walk i rzemiosł, inscenizacje historyczne, turniej szachów średniowiecznych, koncerty muzyki dawnej, wykłady popularno-naukowe, wystawę archeologiczną, a także szereg atrakcji dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Tak jak pierwszy Festiwal przypominał wydarzenia związane z początkami grodu i klasztoru w Lądzie, to druga jego edycja koncentrowała uwagę gości na dawnych mieszkańcach tego ośrodka – mnichach, wojownikach i rolnikach. Każda z wymienionych grup spełniała ważne funkcje w społeczeństwie średniowiecznym. Zakonnicy troszczyli się o zbawienie powierzonego im ludu, rolnicy dbali o dostatek pożywienia, natomiast wojownicy zapewniali wszystkim poczucie bezpieczeństwa. W tej rzeczywistości jedni nie mogli istnieć bez drugich. Przybliżając warunki życia przedstawicieli tych grup społecznych, pokażemy cykl prac rolniczych prowadzonych przy zastosowaniu dawnych środków i narzędzi (np. orka wołami, żniwa przy użyciu sierpów, młócenie cepami, mielenie ziarna na żarnach), zaprezentujemy też poszczególne etapy przygotowywania młodego człowieka do wykonywania rzemiosła wojennego i wreszcie ukażemy drogę, jaką kandydat na mnicha przebywał od przekroczenia furty klasztornej aż do chwili, gdy stawał się pełnoprawnym członkiem wspólnoty zakonnej. Nie zapomnimy też o rzemieślnikach, dostarczających rolnikom narzędzi, wojownikom broni, zakonnikom przedmiotów liturgicznych, a wszystkim zaś – artykułów codziennego użytku i wykwintnych wyrobów.

Tematykę Festiwalu przybliżyły również wykłady popularno-naukowe, które w murach klasztoru lądzkiego wygłosili wybitni historycy-mediewiści, a także okolicznościowa wystawa, przygotowana ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Wielkim wydarzeniem był zapewne koncert zespołu STARY OLSA z Białorusi, a także przedstawienie XIII-wiecznej dramy „Lucii Sancti Nicolai” w wykonaniu zespołu ARS CANTUS z Wrocławia. Muzyka towarzyszyła całemu festiwalowi. Obok ludowych słowiańskich utworów, posłuchaliśmy również średniowiecznych i renesansowych tańców dworskich oraz koncertów organowych.

Nie zabrakło też innych atrakcji. Dzieci znów miały możliwość uczestniczenia w zabawach i zajęciach edukacyjnych, a także poznawania tajników pracy archeologa. Odbył się również kolejny turniej szachowy. Atmosferę epoki przybliżyły inscenizacje historyczne, takie jak słowiańskie święto plonów czy bitwa o gród lądzki.

Podobnie jak w ubiegłym roku, ożyła atmosfera średniowiecznych czasów oraz lata świetności Lądu.

Organizatorami II Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie były: Starostwo Powiatowe w Słupcy, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich – Oddział w Poznaniu, Urząd Gminy w Lądku, Urząd Miasta i Gminy w Zagórowie, Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Fundacja „Patrimonium” w Poznaniu oraz Towarzystwo Przyjaciół Lądu i Ziemi Nadwarciańskiej.

Wszystkich zainteresowani kulturą średniowiecza przybyli do Lądu w dniach 24-25 czerwca 2006 roku.

CZĘŚĆ PRZYWIÓZŁ BEZPŁATNY AUTOBUS GAZETY WYBORCZEJ!

Kontakt:
Henryka Mizerska (Starostwo Powiatowe w Słupcy) – mizerska@wp.pl
Michał Brzostowicz (Muzeum Archeologiczne w Poznaniu) – michbrz@man.poznan.pl
Jacek Wrzesiński (Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich) – jaled@wp.pl

WYRÓŻNIENIE DLA FESTIWALU KULTURY SŁOWIAŃSKIEJ I CYSTERSKIEJ W LĄDZIE NAD WARTĄ

W dniu 18 maja b.r., w Muzeum Okręgowym w Koninie-Gosławicach, z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów, odbyła się uroczystość wręczenia nagród w Konkursie Na Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku „Izabella 2005”, organizowanym przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Wyróżnienie w kategorii „Edukacja” otrzymało Muzeum Archeologiczne w Poznaniu za program edukacyjny pt. „I Ogólnopolski Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą”.

Blask tej nagrody spadł również na współorganizatorów ubiegłorocznej imprezy: Starostwa Powiatowego w Słupcy, Urzędu Gminy w Lądku, Urzędu Miasta i Gminy w Zagórowie, Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Fundacji „Patrimonium” w Poznaniu oraz Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, Oddział w Poznaniu.

Naszym partnerom dziękujemy za dotychczasowa owocna współpracę.