Wtorek, 19 marca 2024, Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety PL EN | |

 

JAK DOJECHAĆ


GODZINY OTWARCIA


Sezon szkolny (1 września do 30 czerwca)

WTOREK 9.00 – 16.00
ŚRODA 9.00 – 16.00
CZWARTEK 9.00 – 16.00
PIĄTEK 10.00 – 17.00
SOBOTA 11.00 – 18.00
NIEDZIELA 12.00 – 16.00

Навчальний сезон (з 1 вересня по 30 червня)

ВІВТОРОК 9.00 - 16.00
СЕРЕДА 9.00 - 16.00
ЧЕТВЕР 9.00 - 16.00
П'ЯТНИЦЯ 10.00 - 17.00
СУБОТА 11.00 - 18.00
НЕДІЛЯ 12.00 - 16.00

Archeologia i sztuka. Badania nie tylko powierzchniowe (Wystawa czasowa stacjonarna i wirtualna)

Mamy zaszczyt zaprosić na wystawę „Archeologia i sztuka. Badania nie tylko powierzchniowe”, zorganizowaną dzięki inicjatywie artystów z Wydziału Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Ekspozycja będzie czynna do 28 lutego 2021 roku. (Warunkiem jest zgoda na otwarcie wystaw muzealnych podczas pandemii Covid-19).

Wystawie towarzyszy wirtualny spacer przygotowany przez firmę Skanowanie.xyz. Zwiedzać online można tutaj.

Zapraszamy także do zapoznania się z katalogiem ekspozycji dostępnym tutaj.

Eksponowane na wystawie prace artystów można obejrzeć także w galerii na dole niniejszej strony. 

 

 

Poznańskie Muzeum Archeologiczne niemal od początków swojej działalności otwarte jest na rozmaite inicjatywy artystyczne, organizując w stylowych i okazałych wnętrzach Pałacu Górków: koncerty, spektakle teatralne oraz ekspozycje malarstwa i grafiki. Przed kilkunastoma laty, w jubileuszowym roku powstania naszego Muzeum, odbyła się wystawa  "Inspiracje archeologiczne w sztuce współczesnej", której twórcami byli profesorowie i absolwenci ówczesnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem, goszcząc nie tylko w naszym pałacu, ale również w kilku innych instytucjach muzealnych i galeriach na terenie kraju.  Mając w pamięci to wydarzenie, z wielką radością przyjęliśmy kolejną inicjatywę artystów poznańskich, której efektem jest nowa wystawa malarstwa i rysunku!

 

Tak jak przed laty, jej treścią jest spotkanie archeologii i sztuki współczesnej oraz ich wzajemne relacje. Ekspozycja nosi tytuł „Archeologia i sztuka. Badania nie tylko powierzchniowe”, a jej autorami są artyści z Wydziału Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu: prof. Marek Haładuda, prof. Grzegorz Keczmerski, dr Marcin Lorenc, prof. Janusz Marciniak, dr Dawid Marszewski, prof. Marek Przybył, prof. Tomasz Siwiński, dr Agnieszka Sowisło-Przybył.

 

Twórców tych łączą działania estetyczne inspirowane archeologią, artystyczna refleksja nad pozostałością i kruchością rzeczy materialnych oraz, podobnie jak badaczy odległej przeszłości, fascynacja tym, co nieznane, zapomniane, nieodkryte.

 

Wspólnym mianownikiem pracy artysty i archeologa jest niewątpliwie zaakcentowana w tytule wystawy powierzchnia. Dla malarza to płótno, na które nakłada warstwy farb, dla archeologa to warstwy ziemi, które metodycznie odsłania, skrupulatnie dochodząc do reliktów przeszłości. Obu łączy powierzchnia, ale nie powierzchowność, przyświeca im bowiem odkrywanie i zgłębianie określonej rzeczywistości. Wspólna jest także dla nich kreacja owej rzeczywistości. Artysta czuje się prawdziwie spełniony, gdy tworzy, archeolog, choć dąży do odtworzenia zjawisk i faktów z odległych pradziejów, tak naprawdę za każdym razem je konstruuje. Obaj używają do tego współczesnych im „okularów” widzenia świata.  

 

Wystawa „Archeologia i sztuka. Badania nie tylko powierzchniowe” adresowana jest nie tylko do środowiska artystów i archeologów, ale również do wszystkich Gości i Przyjaciół naszego Muzeum, wrażliwych na piękno sztuki pradziejowej i sztuki współczesnej.

galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria