Piątek, 26 kwietnia 2024, Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda PL EN | |

 

Dzieje starożytnego Egiptu


Chronologia starożytnego Egiptu


Religia starożytnego Egiptu


Faraon


Staroegipska antropologia


Jadłospis starożytnych Egipcjan


Pracownia Egiptologiczna

opiekunowie pracowni:

dr Marek Chłodnicki
marek.chlodnicki@muzarp.poznan.pl
tel. 61 628 55 40

 

historia:

Początki tworzenia kolekcji egipskiej wiążą się z pracami wykopaliskowymi prof. Lecha Krzyżaniaka w Minshat Abu Omar we wschodniej delcie Nilu, prowadzonymi w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku we współpracy z Państwowymi Zbiorami Sztuki Egipskiej w Monachium, z których pochodzi kolekcja ceramiki, naczyń alabastrowych, kamienna paleta i paciorki z karneolu.

Wówczas też powstał zamysł utworzenia wystawy poświęconej starożytnemu Egiptowi, w którym to celu dokonano zakupu cennych eksponatów. Wystawa zorganizowana została dzięki współpracy z Muzeum Egipskim w Berlinie, które przekazało Muzeum Archeologicznemu w Poznaniu depozyt stukilkudziesięciu unikatowych zabytków.

 

ogólna charakterystyka zbiorów:

Zawierają ceramikę, naczynia kamienne i paletkę kosmetyczną z Minshat Abu Omar (Okres Predynastyczny/Protodynastyczny); obiekty sztuki faraońskiej (m.in. statuetka Ptaha-Sokarisa-Ozyrysa z Okresu Późnego), obecnie znajdują się w depozycie w Muzeum Narodowym w Poznaniu, w nowej Galerii Sztuki Starożytnej.