Niedziela, 20 czerwca 2021, Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała PL EN | |

FARAON I DOSTOJNICY


Śmierć i życie w starożytnym Egipcie

 

Wystawa ze zbiorów Muzeum Egipskiego i Zbiorów Papirusów w Berlinie oraz Państwowego Muzeum Sztuki Egipskiej w Monachium 

 

Galeria Egipska w Muzeum Archeologicznym powstała dzięki współpracy z Muzeum Egipskim i Zbiorem Papirusów w Berlinie oraz Państwowym Muzeum Sztuki Egipskiej w Monachium. Inicjatorem jej stworzenia był wieloletni dyrektor naszego muzeum, profesor Lech Krzyżaniak. Jego przyjaźń z Dietrichem Wildungiem i Sylvią Schoske, dyrektorami muzeów w Berlinie i Monachium, utrwalona w czasie wspólnych badań archeologicznych w Egipcie i Sudanie, zaowocowała wypożyczeniem w 1998 r. obiektów z Berlina, prezentowanych na wystawie zatytułowanej "Śmierć i życie w starożytnym Egipcie".


Składa się na nią ponad sto zabytków ze wszystkich epok staroegipskiej historii, ukazujących różne aspekty tej niezwykłej kultury. W 2000 r. wystawa została uzupełniona o dwie głowy królewskich posągów z Monachium, a w 2002 r. w muzeum pojawił się berliński obelisk z Athribis, ustawiony na dziedzińcu Pałacu Górków.


Te wyjątkowe obiekty, eksponowane w Muzeum Archeologicznym, przybliżają nam kulturę starożytnego Egiptu, stanowiąc zarazem znak polsko-niemieckiej przyjaźni i współpracy kulturalnej.

galeria
galeria
galeria
galeria